Implantacja w odcinkach bocznych szczęki i żuchwy

Implantacja w odcinkach bocznych (okolica zębów przedtrzonowych lub tronowych) szczęki bądź żuchwy jest jedną z najbardziej popularnych procedur w gabinetach dentystycznych. W przypadku instalacji implantu  w strefie uśmiechu (okolica siekaczy i kłów) bardzo ważna jest estetyka, natomiast w przypadku zębów bocznych na pierwszy plan wychodzi funkcjonalność.

Cechy anatomiczne zębów bocznych.

Zęby przedtrzonowe oraz trzonowe znajdują się w bocznych odcinkach wyrostka zębodołowego. Główną funkcją zębów przednich jest cięcie lub odgryzania; zęby boczne natomiast są potrzebne do żucia. Uwzględniając pełnioną przez te zęby funkcję, mają one szczególnie dużą powierzchnie żującą, a także dużo korzeni, mocno osadzonych w wyrostku zębodołowym. Jeśli chodzi o zęby trzonowe (zęby tylne), mogą mieć dwa, trzy, a nawet cztery korzenia.

Zęby tylne są bardziej podatne na próchnicę niż przednie. Wynika to z obecności kilku czynników:

  • akumulują więcej resztek pokarmowych;
  • są one trudniejsze do czyszczenia;
  • ich po prostu „źle widać”, więc duży odsetek pacjentów często przeoczają próchnicę początkową i zwracają się do lekarza dentysty, tylko wtedy, gdy ubytek widać gołym okiem.

Także trzonowce są bardziej podatne na próchnicę wtórną, która powstaje pod wypełnieniem lub koroną. Wszystko to prowadzi do utraty zębów w odcinkach bocznych – bardzo często stomatolog nie jest w stanie uratować zęby i muszą one być usunięte.

Co jest konsekwencją braku zębów bocznych?

Utrata, a także długotrwały brak jakichkolwiek zębów (oprócz, być może, zębów mądrości) jest obarczona bardzo poważnymi konsekwencjami. Po pierwsze, sąsiednie zęby mają tendencję do zajęcia wolnego miejsca, które pojawiło się po utracie. Zęby sąsiednie zaczynają przesuwać się, co skutkuje naruszeniem zgryzu, stłoczeniami oraz powstawaniem dużych przerw między zębami. Po drugie, znacznie pogarsza się jakość żucia pokarmu, co prowadzi do chorób przewodu pokarmowego. Mówiąc o estetyce należy mieć na uwadze, iż braki zębowe w odcinkach bocznych mogą wpływać na wygląd nie mniej niż braki zębów przednich. Chociaż zęby tylne nie są widoczne, gdy mówisz lub uśmiechasz się, ale ich brak może prowadzić do zapadnięcia się policzków i pojawienia zmarszczek. W związku z tym, implantacja zębów w odcinkach bocznych jest tak samo ważna, jak i implantacja w strefie uśmiechu.

Implantacja w odcinkach bocznych.

Jak wspomniano powyżej, zęby boczne są najbardziej obciążone, zwłaszcza zęby żuchwy. Wykonując implanty w tym odcinku lekarz dentysta musi być szczególnie pewien, ponieważ teraz jeden, choć i sztuczny tytanowy „ćwiek” będzie otrzymywał obciążenie, które wcześniej miały trzy lub nawet cztery korzenie, kiedy uzębienie było naturalne. Naukowcy wyliczyli, że moc żucia jest tak silna, ze zęby boczne otrzymują obciążenie co najmniej 30-40 kg.

Wybór techniki implantacji w odcinkach bocznych.

W przypadku implantacji w okolicy trzonowców lub przedtrzonowców nie ma nacisku ze strony estetycznej, ponieważ zęby nie są widoczne, wiec należy zapobiegać nieuzasadnionemu ryzyku. Dwuetapowa implantacja jest idealnym rozwiązaniem w tym przypadku. Powyższa technika polega na instalacji implantu, a następnie, wykonaniu korony po kilku miesiącach. Jest to sposób bardziej pewny niż implantacja w natychmiastowa, która jest stosowana w przypadku jeśli pacjent nie może sobie pozwolić chodzić przez długi czas z „dziurą” między zębami.

Osteoplastyka i podnoszenie dna zatoki szczękowej.

Bardzo często implantację w odcinkach bocznych poprzedza osteoplastyka – zabieg chirurgiczny, który polega na odbudowie kości w miejscu przyszłego implantu. Jest to ważne, ponieważ do zainstalowania implantu potrzebne są odpowiednie parametry kości: wysokość, szerokość i gęstość. Wskaźniki zależą od miejsca wszczepiania, rodzaju zastosowanych implantów i td. Jednak jeśli usunięcie zęba było traumatyczne, lub minęło dużo czasu od utraty zęba, najprawdopodobniej wystąpił zanik kości i osteoplastyki nie uniknąć. Według statystyk, w 40% przypadków przed implantacją wymagana jest osteoplastyka.

Co do implantacji w okolicy zębów bocznych w szczęce, prawie 90% przypadków wymaga podnoszenia dna zatoki szczękowej lub zastosowania specjalnych implantów. Podnoszenie dna zatoki szczękowej to zabieg chirurgiczny, polegający, jak sama nazwa wskazuje, na podniesieniu zatoki i wypełnienia zwolnionego miejsca materiałem kosciozastepczym.

Należy mieć świadomość, ze profilaktyka i leczenie zębów bocznych jest tak samo ważna jak zębów przednich. Niestety cześć osób przywiązuje dużą uwagę estetyce, lecząc tylko zęby strefy uśmiechu, zapominając o ważności zębów bocznych, a także pełnionych przez nie funkcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *